Opis filmu

Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Opera Narodowa w Warszawie powołały do życia Ukraińską Orkiestrę Wolności w geście solidarności z ofiarami wojny w Ukrainie. Składa się ona z muzyków-uchodźców, ukraińskich członków europejskich orkiestr oraz najlepszych muzyków z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych miast Ukrainy. Dwa lata temu latem orkiestra na wygnaniu odbyła trasę koncertową po Europie i USA, a 28 lipca 2022 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie dała koncert inauguracyjny, który można obejrzeć na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv.

Ukraińska Orkiestra Wolności pod kierownictwem dyrygentki Keri-Lynn Wilson wykonała program obejmujący VII Symfonię ukraińskiego kompozytora Wałentyna Silwestrowa, II koncert fortepianowy Fryderyka Chopina z ukraińską wirtuozką Anną Fedorową oraz IV symfonię Johannesa Brahmsa. Ukraińska sopranistka Ludmiła Monastyrska, która zagrała tytułową rolę Turandot w Metropolitan Opera, zaśpiewała również arię Leonory "Abscheulicher!" z "Fidelia" Beethovena - pean na cześć człowieczeństwa i pokoju w obliczu przemocy i okrucieństwa.

Muzyka nie może zakończyć wojny, ale może leczyć rany i być potężną bronią przeciwko opresji. I tak trasa koncertowa Ukraińskiej Orkiestry Wolności była - a symbolicznie wciąż jest - wyrazem miłości do ojczyzny, a muzycy zagrali na cześć tych, którzy zmarli lub cierpią. Pomysł założenia orkiestry wyszedł od kanadyjskiej dyrygentki Keri-Lynn Wilson, która ma ukraińskich przodków. Chciała zgromadzić najlepszych ukraińskich muzyków orkiestrowych z kraju i zagranicy, aby zademonstrować dumną jedność artystyczną. Dochód z trasy był przeznaczony na rzecz ukraińskich artystów. Trasa Ukraińskiej Orkiestry Wolności została zorganizowana we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Kultury. Na czas występów w orkiestrze muzycy płci męskiej zostali zwolnieni ze służby wojskowej.

Więcej o filmie (aktorzy, reżyseria)